Niepodległa – trochę historii #4

W połowie sierpnia 1919 roku wybucha I powstanie śląskie przeciwko Niemcom, mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. PO kilku dniach niestety upada (bez wsparcia zaangażowanego w walkę z bolszewikami Wojska Polskiego). Powstaje jednak na Śląsku polski Komisariat Plebiscytowy.

Zaślubiny Polski z morzem, Wojciech Kossak

10 lutego 1920 r.  gen. Józef Haller dokonuje w Pucku zaślubin Polski z morzem. Tym samym dokonuje się wykonanie jednego z punktów Traktatu Wersalskiego, przyznającego Polsce 140-kilometrowy odcinek wybrzeża Bałtyku.

Pod koniec kwietnia 1920 r.  Rzeczpospolita Polska i Ukraińska Republika Ludowa dogadują się w kwestii zasad współdziałania na froncie (wojna polsko-bolszewicka). Józef Piłsudski i ataman Semen Petlura wspólnie rozpoczną działania wojska przeciwko bolszewikom. Po serii zwycięstw i sukcesów Wojsko Polskie zostało w lipcu zmuszone do odwrotu.

11 lipca 1920 r. zakończył się plebiscyt na Warmii i Mazurach, zakończony klęską Polski – Rzeczpospolita otrzymuje jedynie trzy wsie mazurskie i pięć na Powiślu.

W dniach 13 – 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozgrywa się bitwa polsko – bolszewicka. Polacy tryumfują nad Armią Czerwoną, nie dopuszczając do zajęcia Warszawy. Decydujący manewr bitwy przeprowadził osobiście Naczelny Wódź Józef Piłsudski – zwycięska Bitwa Warszawska pozwala polakom przejść do kontrofensywy i rozbić armie sowieckie, zmuszając je do odwrotu.

Polscy żołnierze podczas walk z Armią Czerwoną w rejonie Radzymina w 1920 r. Fot. PAP/CA

Pod koniec sierpnia 1920 r. wybucha II powstanie śląskie – tym razem zwycięskie dla Polaków. Jego efektem jest likwidacja policji niemieckiej i powstanie Policji Plebiscytowej – z przedstawicielami obu narodowości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *