Niepodległa – trochę historii #1

11 listopada 1918 roku to ważna data w historii naszego kraju – odzyskanie Niepodległości po 123 latach zaborów to jednak wyjątkowy moment. Tak naprawdę ta data jest symboliczna, gdyż w rzeczywistości wtedy dopiero rozpoczął się proces odzyskiwania utraconej państwowości – a trwał pięć lat, do wiosny 1923 roku.

Józef Piłsudski w koszarach Legii Akademickiej. Warszawa, 1918 r. NAC

W odzyskaniu przez Polskę państwowości pomogło wsparcie międzynarodowe. W styczniu 1918 roku prezydent USA, Woodrow Wilson przedstawia program pokojowy (tzw. czternaście punktów Wilsona). W jednym z nich postuluje o utworzenie niepodległego państwa polskiego.
Na konferencji w Wersalu, trwającej od stycznia 1919 aż do czerwca, podpisano traktaty pokojowe kończące oficjalnie I wojnę światową. Rozstrzygano na niej również sprawę Polski, której przedstawicielami byli Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *